Trudno wyobrazić sobie naprawdę eleganckie wnętrze,  które byłoby zupełnie pozbawione listew wykończeniowych. Zdobią one każde bez mała pomieszczenie, niezależnie od jego przeznaczenia, a rodzaje, kształty i kolorystyka profili może czasem przyprawić o prawdziwy zawrót głowy.

Rodzaje listew

Kolor i kształt listwy podłogowej decyduje o ostatecznym kształcie pomieszczenia. Właściwy dobór tego profilu umożliwia wyeksponowanie najważniejszych cech wnętrza. Listwa może stanowić element wykończeniowy dla podłogi, o zbliżonym do niej kolorze i fakturze, podkreślając w ten sposób jej istotną rolę i zwracając na nią uwagę. Zdarza się też, że profil wykonany z aluminium czy mosiądzu, nawiązuje kolorem i materiałem do innych elementów wyposażenia, potęgując w ten sposób ich znaczenie w pomieszczeniu. Czasem listwa przypodłogowa jest wykonana z PCV lub MDF, a następnie zostaje pomalowana na biało lub wykończona w kolorze ścian wnętrza, czy też wyraźnie się od nich odcinająca. W takich przypadkach profil powoduje zwrócenie uwagi właśnie na ściany, ich kolorystykę oraz fakturę. Nie pomyli się ten, kto stwierdzi, że to listwy wykończeniowe determinują odbiór wnętrza, poprzez odpowiednie zaakcentowanie wybranych elementów pomieszczenia.

Kolorystyka

Często profile stanowią zakończenie podłogi (np. przy ścianie), lub łączą ze sobą dwa różne rodzaje podłóg. Do podłogi z paneli lub  drewna można wtedy dobrać listwy w takim samym, lub bardzo zbliżonym kolorze. Taka kompozycja podkreśla podłogę, jej barwę oraz usłojenie. Listwy przypodłogowe oraz wykończeniowe marki Effector, takie jak  Queen, Bravo, Eco czy Boa są wykonywane w kilkudziesięciu wersjach kolorystycznych, naśladujących prawdziwe drewno, od jasnych odcieni podłóg jak klon, sosna czy dąb bielony, przez naturalne barwy dęba, buka, wiązu itp., po ciemne odcienie podłóg egzotycznych. To powoduje, że można dobrać profil dokładnie w tym kolorze, co podłoga.
Czasem zależy nam, aby element łączący (np. różne podłogi ze sobą), miał barwę wyraźnie różną od podłóg, a nawiązywał kolorystycznie do innych elementów pomieszczenia, np. do okapu kuchennego czy uchwytów meblowych. W takiej sytuacji również sprawdzą się listwy firmy Effector, gdyż wiele rodzajów profili jest wykonanych z aluminium anodowanego, dostępnego w  kilku podstawowych barwach (np. złoto, srebro, inox, szampan, brąz).

Funkcje praktyczne

Listwy mają za zadanie nie tylko zdobić wnętrze, ale spełniają również wiele innych funkcji, o bardziej praktycznym charakterze. Profile chronią ścianę na styku z podłogą przed zabrudzeniem lub uszkodzeniem. Można pod nie schować przewody elektryczne, a ponadto zasłaniają  szczelinę dylatacyjną. Stanowią idealne zakończenie, a  zarazem wzmocnienie pojedynczego elementu. Przy ich pomocy można dowolnie łączyć różne rodzaje podłóg, także wtedy, kiedy linia łącząca dwie podłogi jest bardzo nieregularna.